Haber

Antarktika’da sağlığı bozulan araştırmacı acil kurtarma operasyonuyla kurtarıldı

Avustralya, Antarktika’nın Bailey Yarımadası’nın kuzeyindeki Casey Araştırma İstasyonunda sağlık durumu kötüleşen bir araştırmacıyı acil kurtarma operasyonuyla kurtardı.

Avustralya Antarktika Programı (AAP), istasyonda çalışan araştırmacının tahliyesi için 2 Eylül’de başlatılan acil kurtarma operasyonuna ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada, operasyon kapsamında kullanılan RSV Nuyina isimli buz kırıcının Avustralya’dan 3 bin kilometreden fazla güneye giderek istasyona 144 kilometre uzaklıktaki bir yere ulaştığı ve 3 Eylül’de yetkililerin bölgeye ulaştığı belirtildi. istasyona iki helikopterle.

Mahremiyetinin korunması amacıyla adı ve sağlık durumu verilmeyen araştırmacının önümüzdeki hafta Avustralya’ya gelmesinin beklendiği, Antarktika’daki araştırma istasyonlarında çalışan diğer tüm bireylerin inançlı olduğu belirtildi.

AAP yetkilileri 2 Eylül’de, Antarktika’daki üç kalıcı Avustralya araştırma istasyonundan biri olan Casey Araştırma İstasyonundaki bir araştırmacının “kötüleşen sağlık durumu” nedeniyle uzman tedavisine ihtiyaç duyması üzerine acil kurtarma operasyonunun başlatıldığını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu